علم اطلاعات و دانش شناسی(کتابداری و اطلاع رسانی)

با سلام.اینجانب مجتبی مخبری دانشجوی کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران، ورودی 1389 هستم و در راستای اطلاع رسانی به جامعه کتایداری و اخبار و فعالیت های مربوط به این حوزه تمام تلاش خود را انجام میدهم تا جامعه کتابداری و فعالیت های گسترده آن را به همگان بشناسانم. دوستان هم درباره وبلاگ و مطالبش اگر نظر بدهند بسیار ممنون میشوم. با تشکر

ثبت نام بن کتاب بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: بن کتاب ، بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ، نمایشگاه کتاب تهران ، ثبت نام بن کتاب

دوستان با مراجعه به آدرس tibf.net جهت ثبت نام هرچه زودتر مراجعه کنید. از تاریخ 1392/01/26 تا 1392/02/06 فرصت برای این کار باقیست. عجله کنید تا ظرفیت پر نشده...


 
تشکر و تمدید مهلت شرکت در نشست هماهنگ انجمن های علمی - دانشگاه یزد
ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: نشست هماهنگ انجمن های علمی دانشگاه های سراسر کشور ، ادکا ، دانشگاه یزد ، تمدید مهلت شرکت در نشست هماهنگ انجمن های علمی

اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (ادکا) بر خود لازم می‌داند تا از دانشگاه‌هایی که با ادکا همکاری و برای شرکت در نشست اعلام آمادگی نموده اند، سپاسگزاری کند.

اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (ادکا) بر آن شد تا در راستای ارتقای رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی و ایجاد شبکه ارتباطی سراسری میان انجمن های علمی دانشجویی، نشستی را با دانشجویان فعال از سراسر ایران برگزار نماید. به همین منظور در اسفند 91 جهت شرکت دانشجویان در نشست هم اندیشی دبیران انجمن‌ها فراخوان داده شد و اکنون که مدت زیادی تا برگزاری نشست هم اندیشی دبیران انجمن‌ها باقی نمانده و این در حالی است که همچنان دانشگاه‌ها برای شرکت در نشست تماس گرفته و اعلام آمادگی می‌کنند. لذا دانشجویانی که تا کنون برای شرکت در نشست اقدامی ننموده و متقاضی شرکت در نشست هستند می‌توانند تا تاریخ 27 فرودین ماه تقاضای خود را به ایمیل adka6.hamahangi@yahoo.com ارسال نمایند. مراجعه به سایت ادکا
با تشکر
زهرا صادقی‌علویجه
دبیر کمیته هماهنگی انجمن‌های ادکا


 
کتاب الکترونیک با فرمت ePub چه تفاوتی با کتاب الکترونیک با فرمت Pdf دارد؟
ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: کتاب کاغذی ، فرمت پی دی اف ، pdf

یک کتاب الکترونیک با فرمتِPdfماکتِ فرمت کاغذی را بازتولید می‌کند. اگر ابعاد دستگاه کتاب‌خوان سیار شما کوچک‌تر از ماکت اصلیِ فرمت کاغذی باشد، دستگاه اندازه‌ی صفحه را کاهش خواهد داد تا بتواند به صورت کامل ظاهر شود، مطالعه در این حالت سخت‌تر از خواندن نسخه‌ی کاغذی کتاب خواهد بود. در عوض، فرمتPdfبرای رایانه و کتاب‌خوان‌هایی که مشخصاً برای این فرمت ساخته شده‌اند بسیار مناسب است.
یک کتاب الکترونیک با فرمتePubبه صورت خودکار با ابعاد دستگاه کتاب‌خوان شما سازگار می‌شود. ابعاد، نظم و ترتیب کاراکترها و فاصله‌ی بین خطوط، از پیش توسط ناشر انتخاب شده است، به طوری که متناسب با بیشترین تعداد خطوط باشد؛ با این حال، خودتان این موارد را بر روی دستگاه‌ تنظیم می‌کنید تا سهولت مطالعه در بالاترین حد ممکن باشد.

ادامه...


 
شبکه اطلاع رسانی کتابخانه های اوهایو
ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: شبکه اطلاع رسانی کتابخانه های اوهایو ، شبکه اطلاع رسانی کتابخانه ای

شبکه اطلاع رسانی کتابخانه های اوهایو OhioLINK یک کنسرسیوم ما بین ۸۹ کتابخانه آموزشگاهی و دانشگاهی بعلاوه کتابخانه ایالتی اوهایو می باشد که به صورت یکپارچه نیازهای اطلاعاتی دانشجویان، پژوهشگران و اساتید اوهایو را به منظور اهداف آموزشی و پژوهشی براورده می سازد.

این شبکه در مجموع اطلاعات زیر را در اختیار کاربران خود قرار می دهد:

قریب به ۵۰ میلیون کتاب و دیگر منابع کتابخانه ای
بیش از ۱۰۰ پایگاه اطلاعاتی پژوهشی
میلیون ها مقاله از ژورنال های الکترونیکی
بیش از ۸۱۰۰۰ کتاب الکترونیک
هزاران فایل تصویری، ویدیویی و صوتی
بیش از ۳۹۰۰۰ پایان نامه دانشجویان اوهایو

اغلب خدمات این کنسرسیوم محدود به اعضای شبکه می باشد ولی یکی از مهمترین بخش های این شبکه به نام ETD بصورت عمومی برای همه افراد قابل بهره برداری است. ETD که مخفف Electronic Theses and Dissertations Center می باشد تمام پایان نامه های دانشگاه های اوهایو را بصورت رایگان و تمام متن عرضه کرده است. مرکز پایان نامه های الکترونیک اوهایو بیش از ۳۹۰۰۰ پایان نامه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را بصورت دسترسی آزاد با هدف خلق ایده های جدید و یافتن پیشینه تحقیق برای دانشجویان ارائه شده است.

ادامه...


 
دسترسی به نشریات و مقالات علمی روز جهان تا آخرین ماه سال 2013
ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: gigalib ، دسترسی به نشریات و مقالات علمی

دسترسی به بیشتر نشریات روز و نیز برخی از پایگاههای اطلاعاتی علمی به دلایلی از جمله تحریم و قیمت بسیار بالای آنها از طریق کارگزاران (داخلی و حتی خارجی) بصورت الکترونیکی امکان پذیر نبوده است. لذا کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی و حتی محققین و پژوهشگران علیرغم نیاز آنها به اطلاعات مندرج در نشریات روز (به عنوان مثال 2013) از دسترسی به آنها محروم هستند. از طرف دیگر کارگزارانی مثل Elsvier, ScienceDirect, Ebsco, Emrald و ... در مجموعه خود نشریاتی را در اختیار کاربران قرار می دهند که اولا اکثر آنها به صورت خوش بینانه با تاخیر 12 ماهه و یا بیشتر ارائه می شوند و ثانیا مجموعه آنها بعضی از نشریات بسیار معتبر را پوشش نمی دهد.

اما اخیرا سایتی (http://Gigalib.org) با ایجاد دسترسی به بیش از 60 پایگاه معتبر علمی جهان، امکان دسترسی به متن کامل مقالات نشریات روز (2013) را به محض قرار گرفتن آنها در سایت ناشر اصلی فراهم آورده است. این سایت از طریق DOI ، دسترسی به اصل مقالات و فصول کتابها را فراهم می آورد. کاربرپس از ثبت نام، متوانید با قرار دادن DOI مقاله درخواستی خود در صفحه جستجو ظرف چند ثانیه مقاله درخواستی خود را دانلود کنید. اعتبار لازم برای دانلود هر مقاله 1850-1500 است که از طریق درگاه بانک ملت بصورت آنلاین و لحظه ای قابل پرداخت خواهد بود.

این سایت می تواند نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران را بصورت جزئی و کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی را به صورت کلی با هدف Hosting اطلاعات مرتفع سازد. لازم به ذکر است که Hosting اطلاعات همراه با متادیتا به کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی کمک می کند که آنها بتوانند اطلاعات دریافتی خود (Pdf مقالات) را همراه با اطلاعات کتابشناختی در نرم افزارهای کتابخانه ای خود برای استفاده های بعدی و تشکیل آرشیو مقالات و نشریات تمام متن قرار دهند.


 
تاریخچه اس ام اس
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: اس ام اس ، تارخچه اس ام اس

در سال ۱۹۹۲ نوکیا ۱۰۱۱، یکی از اولین گوشی‌های موبایل با شکل ساده (Candy Bar)، تنها امکان ۶۰ دقیقه مکالمه به کاربر می‌داد.

حافظه این گوشی فقط برای ذخیره ۹۹ شماره مخاطب کافی بود و یک صفحه‌نمایش کوچک سیاه و سفید داشت.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات به نقل از ITanalyze، مقایسه آن باLumia 800 امروز مثل مقایسه خودروی فورد مدل T با شاتل فضایی در تمامی زمینه‌ها است؛ به استثناء یک مورد: امکان تایپ و ارسال پیام .

امسال بیستمین سالگرد تولد پیام کوتاه است که بر خلاف دیگر فناوری‌های کاربردی به ندرت در طی دو دهه گذشته تغییر کرده است. برای جشن گرفتن تأثیر حیرت‌انگیز پیام کوتاه بر دنیا، ده حقیقت تعجب‌آور در مورد پیام‌های کوتاه در این مطلب ذکر می‌شود:

یک: پدر اس‌ام‌اس ماتی ماکونن، یک مهندس فنلاندی است. او در سال ۱۹۸۴ در یک پیتزا فروشی در کپنهاگ، وقتی برای شرکت در کنفرانسی در مورد آینده ارتباطات موبایلی به دانمارک آمده بود، ایده سرویس پیام‌رسانی برای گوشی‌های دیجیتال GSM به ذهنش خطور کرد. متأسفانه او هرگز برای این کار پیشگامانه دستمزدی دریافت نکرد، زیرا حق امتیاز این ایده را به ثبت نرسانده بود.

دو: یک سال بعد، فرمت ۱۶۰ کاراکتری توسط محققی در زمینه ارتباطات به نام فریدهام هیلبرند تعیین شد. او در حالی که سعی می‌کرد این فناوری را استاندارد کند و به تلفن‌های همراه امکان انتقال و نمایش پیام‌ها را بدهد، متوجه شد که میانگین جملات یا سوالات تنها به ۱۶۰ کاراکتر نیاز دارد.

سه: اولین اس‌ام‌اس در سال ۱۹۹۲ توسط بریت نیل پاپ‌وُورس به مدیر اپراتور وُدافون، ریچارد جرویس در مهمانی کارمندان در شب کریسمس ارسال شد که متن آن این بود: “کریسمس مبارک”. پاپ‌وورس سرویس ارسال پیام کوتاه یا همان اس‌ام‌اس را از کامپیوتر محل کار خود به یک گوشی موبایل اوربیتل ۹۰۱ ارسال کرد.

چهار: امروز ارسال پیام بیشترین استفاده را در میان سرویس‌های انتقال اطلاعات توسط تلفن همراه دارد؛ به طوری که ۷۴ درصد از همه موبایل‌های سراسر جهان را شامل می‌شود یا به عبارت دیگر، ۲٫۴ میلیارد از ۳٫۳ میلیارد مشترک از طریق ارسال پیام ارتباط برقرار می‌کنند.

پنج: در سال ۲۰۱۰ مردم رقم اعجاب‎‌انگیز ۶٫۱ هزار میلیارد پیام کوتاه ارسال کردند؛ یعنی ۱۹۲ هزار پیام کوتاه در هر ثانیه! میزان درآمد صنعت در ارسال پیام‌های کوتاه ۱۱۴ میلیارد و ششصد میلیون دلار در سال بوده است.

شش: تحقیقات نشان می‌دهد که اس‌ام‌اس بازی هنگام رانندگی دو برابر خطرناک‌تر از رانندگی در حالت غیرعادی است. یک نمونه از حواس‌پرتی هنگام رانندگی در سال ۲۰۰۸ در انفجار قطار درChatWorthکالیفرنیا اتفاق افتاد که جان ۲۵ نفر را گرفت. طی تحقیقات مشخص شد که راننده قطار درست قبل از حادثه ۴۵ پیام کوتاه ارسال کرده بود.

هفت: ارسال پیام زبان ویژه و جدیدی ایجاد کرده است که هدف آن کوتاه کردن تعداد کاراکترها است. محققان زبانشناس بر این عقیده‌اند که استفاده از زبان‌های عامیانه و اختصاری مانند چیزی که در زبان اس‌ام‌اس می‌بینیم در آینده منجر به تضعیف ادبیات و غلط دیکته‌ای و هجی کردن نادرست کلمات در میان کودکان شود.

هشت: از دلایل اصلی موفقیت ‌اس‌ام‌اس این است که با همه گوشی‌ها ‌می‌توان پیام کوتاه ارسال کرد و فعال کردن آن نیاز به چیزی ندارد. اس‌ام‌اس مقرون‌به‌صرفه‌ و ارزان‌تر از تماس تلفنی و استفاده از آن راحت است و امکان ارسال در تمامی شبکه‌ها را فراهم می‌کند. به این معنی که لازم نیست کاربران بدانند شخصی که برای او پیام ارسال می‌کنند از کدام شبکه موبایل استفاده می‌کند.

نه: مردم هم به طور اعجاب‌انگیزی در این شیوه‌ی برقراری ارتباط تبحر پیدا کرده‌اند. در سال ۲۰۰۵ سونجا کریستیانسن از نروژ رکورد سریع‌ترین تایپیست پیام کوتاه را به ثبت رساند. معنی این پیام این بود: “پیرانای تیزدندان از گونه سراسالموس و پیگوسنتروس، وحشی‌ترین ماهی‌ آب شیرین در دنیا است. در واقع، آنها به ندرت به انسان‌ها حمله می‌کنند.” رکورد کنونی ۳۷٫۲۸ ثانیه است.

ده: تایپ پیام منجر به عارضه تنوسینوویتز می‌شود که نوعی التهاب انگشت شست دست است و در اثر تایپ مداوم پیام ایجاد می‌شود. (شبیه آسیب آرنج است اما کوچکتر و کمتر ورزشی است)

اگرچه پیام‌رسانی تغییرات بسیار کمی داشته است، اما راه درازی را طی بیست سال گذشته طی کرده است.

گذشت آن روزها که پیام کوتاه به عنوان یک قابلیت غیرضروری به حساب می‌آمد و هرگز کسی سرو کارش به آن نمی‌افتاد. امروزه خیلی از ما بدون آن نمی‌توانیم زندگی کنیم.


 
یک راه بسیار ساده برای کوچک کردن فایلها در ویندوز ۷
ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: ویندوز ۷ ، کوچک کردن فایلها در ویندوز ۷

اگر از ویندوز ۷ استفاده می کنید ، با ایجاد یک فایل فشرده شده و انتقال فایلهای دیگر به این فایل به راحتی می توانید سایز اصلی فایلها را کاهش دهید تا جای کمتری اشغال کنند. فایلهایی که با روشهای دیگر فشرده می شوند ممکن است روی عملکرد کامپیوتر شما تاثیر بگذارند اما فایلهایی که با این روش ساده فشرده می شوند روی عملکرد کامپیوتر شما به هیچ وجه تاثیر منفی نمی گذارند .

دستورالعمل:

روی یک فضای خالی از صفحه desktop خود در ویندوز ۷ ، کلیک سمت راست کنید . گزینه New," "Compressed (Zipped) Folder," را انتخاب کنید و دکمه Enter. را فشار دهید.

برای تغییر نام این فولدر(پوشه) جدید ایجاد شده ، روی آن کلیک سمت راست کنید و گزینه Rename"" را انتخاب کنید سپس نام دلخواه خود را تایپ کنید.

حالا فایلهایی که می خواهید حجم آنها کاهش یابد را به این فولدر منتقل کنید . برای اینکار می توانید از روش ساده ، کشیدن و رها کردن (Drag and drop) استفاده کنید. تا زمانی که این فایلها در این فولدر(پوشه ) باشند حجم آنها کمتر از حجم اصلی شان خواهد بود.

با تشکر

مطلب از:سرکار خانم نرگس افخمی، دانشجوی کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی

««دانشگاه فردوسی مشهد»»


 
پایگاه اطلاعاتی انرژی
ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: پایگاه اطلاعاتی انرژی ، energy citations database ، سازمان انرژی آمریکا

Energy Citations Database توسط سازمان انرژی آمریکا برای دسترسی رایگان به اطلاعات پژوهشی مرتبط با انرژی ایجاد شد. این پایگاه هم اکنون دسترسی رایگان به بیش از ۲۴۹۴۰۰۰ مدرک علمی را فراهم می کند. از این میان بیش از ۳۱۴۰۰۰ مدرک به صورت تمام متن از سال ۱۹۴۳ تا کنون در این پایگاه قرار دارد.

در این پایگاه مطالعات و پژوهش های علمی در همه زمینه های مورد توجه سازمان انرژی آمریکا مانند شمیمی؛ فیزیک؛ مواد؛ علوم زیستی؛ زمین شناسی؛ مهندسی؛ ریاضیات؛ هواشناسی؛ اقیانوس شناسی و علوم کامپیوتر را شامل می شود. به لحاظ نوع مدارک نیز همه انواع مدرک از قبیل مقالات کنفرانس؛ مقالات مجلات؛ پایان نامه؛ پروانه های ثبت اختراع و … را پوشش می دهد.

ادامه مطلب را از اینجا بخوانید.


 
اولین باسوادهای ایران چه کسانی بودند؟
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: اولین باسوادان ایران ، باستان شناسی ، یوسف مجیدزاده

سرپرست گروه کاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت در سال‌های 81 تا 86 گفت: کاوش‌های باستانی‌شناسی جیرفت حکایت از باسواد بودن جیرفتی‌ها از 5 هزار سال قبل دارد.

یوسف مجیدزاده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشف چندین لوح گلی پخته و یک آجر کتیبه‌دار با قدمت 5 هزار ساله در کاوش‌های جیرفت نشان از باسوادی مردمان این منطقه در دوران باستان دارد.

وی با رد نظر برخی از باستان‌شناسان که جنوب شرق ایران تا زمان هخامنشیان جوامعی بی‌سواد بوده‌اند، افزود: مردم جیرفت نه‌تنها همزمان با اختراع کهن‌ترین خط میخی بین‌النهرین باسواد بوده‌اند، بلکه همزمان با آنان خطی متفاوت از میخی اختراع کرده‌اند.

مجیدزاده تصریح کرد: اهمیت این دستاوردها به گونه‌ای است که بسیاری از باستان‌شناسان بین‌المللی از آن به عنوان بزرگترین کشف 50 سال گذشته یاد می‌کنند.

سرپرست گروه کاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت در سال‌های 81 تا 86 گفت: امید است شرایطی فراهم شود تا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، بتوانیم گزارش نهایی کاوش‌ها و مطالعات صورت گرفته در مناطق باستانی جیرفت را در قالب یک یا دو جلد کتاب در اختیار علاقمندان و پژوهشگران قرار دهیم.

 

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.


 
زمان بندی امتحانات دانشگاه تهران
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸  کلمات کلیدی: دانشگاه تهران ، امتحانات دانشگاه تهران ، انتخابات ریاست جمهوری

امتحانات دانشگاه تهران از چهارم تا بیستم خرداد برگزار میگردد

 

خبر را از اینجا مشاهده کنید.