علم اطلاعات و دانش شناسی(کتابداری و اطلاع رسانی)

با سلام.اینجانب مجتبی مخبری دانشجوی کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران، ورودی 1389 هستم و در راستای اطلاع رسانی به جامعه کتایداری و اخبار و فعالیت های مربوط به این حوزه تمام تلاش خود را انجام میدهم تا جامعه کتابداری و فعالیت های گسترده آن را به همگان بشناسانم. دوستان هم درباره وبلاگ و مطالبش اگر نظر بدهند بسیار ممنون میشوم. با تشکر

اولین باسوادهای ایران چه کسانی بودند؟
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: اولین باسوادان ایران ، باستان شناسی ، یوسف مجیدزاده

سرپرست گروه کاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت در سال‌های 81 تا 86 گفت: کاوش‌های باستانی‌شناسی جیرفت حکایت از باسواد بودن جیرفتی‌ها از 5 هزار سال قبل دارد.

یوسف مجیدزاده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشف چندین لوح گلی پخته و یک آجر کتیبه‌دار با قدمت 5 هزار ساله در کاوش‌های جیرفت نشان از باسوادی مردمان این منطقه در دوران باستان دارد.

وی با رد نظر برخی از باستان‌شناسان که جنوب شرق ایران تا زمان هخامنشیان جوامعی بی‌سواد بوده‌اند، افزود: مردم جیرفت نه‌تنها همزمان با اختراع کهن‌ترین خط میخی بین‌النهرین باسواد بوده‌اند، بلکه همزمان با آنان خطی متفاوت از میخی اختراع کرده‌اند.

مجیدزاده تصریح کرد: اهمیت این دستاوردها به گونه‌ای است که بسیاری از باستان‌شناسان بین‌المللی از آن به عنوان بزرگترین کشف 50 سال گذشته یاد می‌کنند.

سرپرست گروه کاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت در سال‌های 81 تا 86 گفت: امید است شرایطی فراهم شود تا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، بتوانیم گزارش نهایی کاوش‌ها و مطالعات صورت گرفته در مناطق باستانی جیرفت را در قالب یک یا دو جلد کتاب در اختیار علاقمندان و پژوهشگران قرار دهیم.

 

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.