علم اطلاعات و دانش شناسی(کتابداری و اطلاع رسانی)

با سلام.اینجانب مجتبی مخبری دانشجوی کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران، ورودی 1389 هستم و در راستای اطلاع رسانی به جامعه کتایداری و اخبار و فعالیت های مربوط به این حوزه تمام تلاش خود را انجام میدهم تا جامعه کتابداری و فعالیت های گسترده آن را به همگان بشناسانم. دوستان هم درباره وبلاگ و مطالبش اگر نظر بدهند بسیار ممنون میشوم. با تشکر

دسترسی به نشریات و مقالات علمی روز جهان تا آخرین ماه سال 2013
ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧  کلمات کلیدی: gigalib ، دسترسی به نشریات و مقالات علمی

دسترسی به بیشتر نشریات روز و نیز برخی از پایگاههای اطلاعاتی علمی به دلایلی از جمله تحریم و قیمت بسیار بالای آنها از طریق کارگزاران (داخلی و حتی خارجی) بصورت الکترونیکی امکان پذیر نبوده است. لذا کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی و حتی محققین و پژوهشگران علیرغم نیاز آنها به اطلاعات مندرج در نشریات روز (به عنوان مثال 2013) از دسترسی به آنها محروم هستند. از طرف دیگر کارگزارانی مثل Elsvier, ScienceDirect, Ebsco, Emrald و ... در مجموعه خود نشریاتی را در اختیار کاربران قرار می دهند که اولا اکثر آنها به صورت خوش بینانه با تاخیر 12 ماهه و یا بیشتر ارائه می شوند و ثانیا مجموعه آنها بعضی از نشریات بسیار معتبر را پوشش نمی دهد.

اما اخیرا سایتی (http://Gigalib.org) با ایجاد دسترسی به بیش از 60 پایگاه معتبر علمی جهان، امکان دسترسی به متن کامل مقالات نشریات روز (2013) را به محض قرار گرفتن آنها در سایت ناشر اصلی فراهم آورده است. این سایت از طریق DOI ، دسترسی به اصل مقالات و فصول کتابها را فراهم می آورد. کاربرپس از ثبت نام، متوانید با قرار دادن DOI مقاله درخواستی خود در صفحه جستجو ظرف چند ثانیه مقاله درخواستی خود را دانلود کنید. اعتبار لازم برای دانلود هر مقاله 1850-1500 است که از طریق درگاه بانک ملت بصورت آنلاین و لحظه ای قابل پرداخت خواهد بود.

این سایت می تواند نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران را بصورت جزئی و کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی را به صورت کلی با هدف Hosting اطلاعات مرتفع سازد. لازم به ذکر است که Hosting اطلاعات همراه با متادیتا به کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی کمک می کند که آنها بتوانند اطلاعات دریافتی خود (Pdf مقالات) را همراه با اطلاعات کتابشناختی در نرم افزارهای کتابخانه ای خود برای استفاده های بعدی و تشکیل آرشیو مقالات و نشریات تمام متن قرار دهند.