علم اطلاعات و دانش شناسی(کتابداری و اطلاع رسانی)

با سلام.اینجانب مجتبی مخبری دانشجوی کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران، ورودی 1389 هستم و در راستای اطلاع رسانی به جامعه کتایداری و اخبار و فعالیت های مربوط به این حوزه تمام تلاش خود را انجام میدهم تا جامعه کتابداری و فعالیت های گسترده آن را به همگان بشناسانم. دوستان هم درباره وبلاگ و مطالبش اگر نظر بدهند بسیار ممنون میشوم. با تشکر

تقویم هجری چگونه ایجاد شد و علت نامگذاری ماه‌های قمری چیست؟
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/۱  کلمات کلیدی: تقویم هجری چگونه ایجاد شد ، دکتر محمدرضا وصفی ، علت نامگذاری ماه‌های قمری چیست؟

دکتر محمدرضا وصفی از اساتید دانشکده کتابداری و اطلاع رسانی در مطلب تازه خود در خبرآنلاین با عنوان «تقویمی سامان یافته در خانه جد پیامبر» به تاریخچه ایجاد تقویم هجری و علت نامگذاری ماه‌ها پرداخته است.

استاد دانشگاه تهران در مطلب خود نوشته است: در سال 412 میلادی، یعنی حدود دو قرن پیش از ظهور اسلام، سران قبلیه های عرب در مکه، برای یکسان سازی و سامان دادن به پیوستگی و اسامی ماه های عرب، گرد هم آمدند.
جلسه یاد شده در منزل کلاب بن مرة، جدّ پنجم پیامبر شکل یافت. این تقویم عربی، پس از هجرت پیامبر، هجری نامیده شد. پذیرش رسمی تقویم هجری، تقریبا در نیمه سال سوم خلافت عمر بن خطاب، به توصیه علی ابن ابیطالب، در ربیع الأول سال شانزدهم هجرت رسمیت یافت، و به دنبال آن اول محرم سال هفدهم هجرت، آغاز سال اعلام شد. در علت نامیده شدن هر یک از این ماه ها، پیش از اسلام، به اسامی شناخته شده، سخن بسیار گفته شده که در زیر به برخی از آنها اشاره می رود .

ادامه مطلب را میتوانید از اینجا بخوانید.

با تشکر زهرا پازیار