علم اطلاعات و دانش شناسی(کتابداری و اطلاع رسانی)

با سلام.اینجانب مجتبی مخبری دانشجوی کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران، ورودی 1389 هستم و در راستای اطلاع رسانی به جامعه کتایداری و اخبار و فعالیت های مربوط به این حوزه تمام تلاش خود را انجام میدهم تا جامعه کتابداری و فعالیت های گسترده آن را به همگان بشناسانم. دوستان هم درباره وبلاگ و مطالبش اگر نظر بدهند بسیار ممنون میشوم. با تشکر

مخترع آمریکایی RSS خودکشی کرد
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢٥  کلمات کلیدی: خودکشی مخترع rss ، aaron swartz

Aaron Swartz نابغه علوم رایانه و مخترع RSS در ۲۶ سالگی خودکشی کرد؛ جسد وی روز جمعه در آپارتمانش در نیویورک پیدا شد.

به گزارش لیزنا، وی در دوره نوجوانی کدهایی را نوشت که بعدها دسترسی کاربران به محتوای سایت های مختلف بدون نیاز به مراجعه به این سایت ها را تسهیل کرد. پدیده ای که بعدها فید یا RSS لقب گرفت.

 مایکل ولف عموی وی گفته که ظاهراً او خودش را دار زده است. Aaron Swartz در 14 سالگی و بعد از نقش آفرینی در ابداع RSS مشهور شد و بعد از آن از ایده آزاد بودن وب طرفداری کرد.

 وی در جولای سال 2011 از سوی مقامات قضایی به اتهام کمک به دسترسی غیرقانونی به JSTOR تحت تعقیب قرار گرفت.

 این سرویس دسترسی به ژورنال ها و مقالات علمی را برای مشترکان ممکن می کند. وی از این طریق توانسته بود 4.8 میلیون مقاله و سند را از این سرویس بارگذاری کند که تقریبا برابر با کل اطلاعات ذخیره شده در آن است.

 رسیدگی به اتهامات یاد شده در زمان خودکشی نامبرده به حالت تعلیق درآمده بود. در صورت قطعی شدن اتهامات وی، 35 سال زندان و یک میلیون دلار جریمه حداکثر مجازات قابل اعمال بود.

ادامه مطلب را از اینجا بخوانید.

با تشکر

مریم هزار جریبی