پرتال جامع علوم انسانی

شما میتوانید با کلیک بر روی این لینک به پرتال جامع علوم انسانی که انواع اخبار و اطلاعات مروط به حوزه علوم انسانی در آن منتشر میشود دسترسی داشته باشید.

 
دسترسی رایگان به بریده جراید کثیر الانتشار
دریافت رایگان گنجینه 60کتاب قدیمی و نایاب
اطلاع از آخرین کنفرانس ها و همایش ها بین المللی و داخلی
دسترسی رایگان به نسخه های صوتی و تصویری صدها سخنرانی تخصصی
جستجو در فهرست منابع یکی از غنی ترین کتابخانه های کشور
نمایه 2000 مقاله علمی و تخصصی در حوزه زنان
و ده ها امکان تخصصی دیگر...
«پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» نهادی پژوهشی است که مهم ترین وظیفه اش تحقیق در علوم انسانی و انجام مطالعات فرهنگی است. این پژوهشگاه به عنوان یک مرکز پر تحرک و معتبر علمی، نقطه مشترک و مورد اعتماد اساتید برجسته، دانشجویان و علاقه مندان علوم انسانی است. سایت پژوهشگاه علوم انسانی با هدف دسترسی آسان، سریع و کم هزینه همه علاقه مندان به محصولات، تحقیقات و یافته های این پژوهشگاه راه اندازی شده تا توزیع عادلانه علم در همه کشور را به سهم خودش پیگیری کرده باشد. البته این همه ماجرا نیست؛ihcs.ac.ir فقط آینه فعالیت های علمی پژوهشگاه نیست بلکه تلاش می کند در مختصاتی وسیع تر همه اتفاقات حوزه علوم انسانی کشور را رصد کند. با خلاصه ای از امکانات این سایت آشنا شوید:
 
اطلاع از کنفرانس های داخلی و خارجی
همایش های بسیاری در داخل و خارج از کشور در حوزه های مختلف علوم انسانی برگزار می شود. چه بسیار که بی اطلاعی از این برنامه ها سبب بازماندن محققان از حضور در این همایش ها می شود. اطلاع یابی به موقع و دقیق از زمان و محورهای همایش حلقه مفقوده ای است که تا کنون برای ساماندهی و تمرکز آن اقدامی نشده است. پژوهشگاه علوم انسانی گام اول برای ایجاد مرجعی در این زمینه برداشته است. وارد سایت شوید و از سربرگ بالایی «روی همایش های علوم انسانی» کلیک کنید. فراخوان فارسی این همایش ها همراه با اطلاعات اولیه و لینک سایت مرجع برگزار کننده در اختیار شماست.
 
بریده جراید
هم اکنون روزانه حدود 30 روزنامه - منهای جراید اقتصادی و ورزشی- در کشور منتشر می شود. شما هر چقدر هم که «روزنامه خوان» باشید، باز هم فرصت تورق تنها تعدادی از آنها را خواهید داشت. پژوهشگاه علوم انسانی به طور مرتب و روزانه بریده ای از همه این روزنامه ها به صورت رایگان در این سایت منتشر می کند. این یک بولتن داخلی برای اخبار منعکس شده از پژوهشگاه در رسانه ها نیست، بلکه همه اخبار حوزه علوم انسانی را رصد می کند تا شما از هیچ خبری جا نمانید.
 
60 کتاب بی نظیر، رایگان !
انتشارات پژوهشگاه علم انسانی چه پیش از انقلاب و چه در سال های ابتدایی دهه 60 که با نام «مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی» فعالیت می کرد، آثار ارزشمندی را منتشر کرده است.  تعدادی از کتاب ها اکنون در دسترس نیستند و امکان انتشار مجدد آنها نیز وجود ندارد.در سایت پژوهشگاه می توانید 60 عنوان کتاب قدیمی و نایاب را رایگان دریافت کنید. نامه های قائم مقام فراهانی، ویس ورامین، آفرینش و تاریخ، بدایع الوقایع، سیاست وغزالی، عجایب هند،مرزبان نامه عناوین تعدادی از کتاب های این مجموعه ارزشمند هستند.
 
کتابخانه
کتابخانه مرکزی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که قدمتش به سال 1356 بر می گردد و از همان سال ها با ادغام 5 موسسه و مرکز شناخته شده مورد توجه پژوهشگران بوده است، اکنون یکی از غنی ترین کتابخانه های کشور در حوزه علوم انسانی است. این کتابخانه دارای بیش از یکصد هزار جلد کتاب به زبان های فارسی، عربی، اردو، ترکی و زبان های اروپایی در حوزه? علوم انسانی است. ادبیات فارسی، زبان شناسی، فلسفه، دین، فرهنگ و زبان های باستانی، تاریخ ایران و تاریخ سایر کشورها و علوم اجتماعی و اقتصادی، موضوعات اصلی کتابخانه را تشکیل می دهد .شما عضو این کتابخانه باشید یا نه، از طریق سایت می توانید در منابع آن جستجوکنید. اما اعضای کتابخانه ضمن دسترسی دقیق تر به این اطلاعات، می توانند ضمن دسترسی به اسناد مربوط به امانت و رزرو جهت تمدید امانت ... نیز اقدام کنند.
 
آرشیو صوتی وتصویری سخنرانی  ها
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هر هفته میزبان چندین سخنرانی تخصصی در این حوزه است.اساتید نام آشنا و مجرب با دعوت گروه های مختلف به پژوهشگاه می آیند و مقالات و سخنرانی های خود را ارائه می کنند.با پایان یک سخنرانی پرونده آن بسته نمی شود.با فاصله کمی بعد از برگزاری هر برنامه،فایل صوتی و تصویری آن با کیفیت مطلوب و البته به صورت رایگان در سایت منتشر می شود.هم اکنون بیش از 300 سخنرانی در بخش آرشیو همراه با امکان جستجو دسترس است و این آرشیو به مرور تکمیل می شود. نکته جالب اینکه آمارهای فنی سایت نشان می دهد بیشترین بازدید ها از این بخش مربوط با خارج از پایتخت و حتی گاهی دورافتاده ترین نقاط کشور است.مخاطب این بخش عمدتا کسانی بوده اند که امکان حضور در برنامه را نداشته اند و نخواسته اند چیزی را هم از دست بدهند.
 
مقالات تخصصی حوزه زنان
یکی از فعالیت های تخصصی کتابخانه پژوهشگاه، تشکیل بانک مقالات مربوط به حوزه زنان است. این بانک اطلاعاتی شامل همه مقالات منتشر شده در نشریات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم از سال 1379 تاکنون می شود. هم اکنون بیش از 2000 مقاله در این بانک موجود است و اطلاعات آن به روزرسانی می شود. شما می توانید با مراجع به سایت پژوهشگاه، در این بانک مقالات جستجو کرده و اطلاعات اولیه مقاله مورد نظر خود همراه با چکیده آن را ببینید. کتابخانه پژوهشگاه اصل مقالات را در اختیار همه علاقه مندان - حتی افراد غیر عضو- می گذارد.
 
امکانات دیگر
آشنایی و ارتباط با 21 مجله علمی تخصصی و علمی پژوهشی علوم انسانی ( اطلاع از انتشار، چکیده مقالات، معرفی و امکان ارسال مقالات) معرفی و خرید آخرین کتب منتشر شده توسط پژوهشگاه (اطلاع از انتشار کتب، معرفی و خلاصه کتاب به اضافه امکان خرید اینترنتی) ثبت نام اینترنتی و همراه با تخفیف در کارگاه های تخصصی و نشست های علمی ... تنها بخشی دیگر از سایر امکانات و خدمات سایت هستند.
 
لینک ها مفید
سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین می تواند شما را به ده ها مرکز و سایت مفید دیگر در این حوزه راهنمایی کند. بخشی از این سایت ها وابسته به پژوهشگاه و در ارتباط با آن است و بخش دیگر نیز مانند پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران، بانک اطلاعاتی آکسفورد برای استفاده بیشتر کاربران طراحی شده است.
کتابخانه­ی دیجیتال علوم انسانی شهر تهران با هدف ایجاد پایگاهی متمرکز حاوی منابع تخصصی در حوزه علوم انسانی در سال  1389به همت شهرداری تهران و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طراحی و راه‌اندازی شده اس. هم اکنون دسترسی به متن منابع تنها از محل کتابخانه مرکزی پژوهشگاه علوم انسانی و کتابخانه های منتخب شهرداری تهران فراهم است.از شروع به کار کتابخانه تاکنون 150 هزار عنوان کتاب دیجیتال لاتین و عربی در دسترس کاربران قرار دارند که به زودی به 200 هزار منبع می رسد.ثبت نام و عضویت در این کتابخانه نیز از طریق سایت امکانپذیر است. منابع موجود در این کتابخانه در 5 گروه کتاب، پایان نامه، مقاله، مجله و منابع دیجیتالی ارائه شده اند.
اگر بپذیریم که منابع، کتب و منابع درسی رشته‏هاى علوم انسانى در دانشگاه ها، آیینه تمام‏نماى وضعیت علوم انسانى و حتى وضعیت دانشگاه هستند،توجه به این کتب و منابع هم ضرورتی انکار نشدنی است. شورای بررسی متون با هدف نقد و بررسى متون و کتب رشته‏هاى علوم انسانى در تلاش است تا نکات مثبت و منفى آنها را تجزیه و تحلیل کرده و در بهبود امتیازات و رفع نواقص و ایرادات موجود در آن متون بکوشد و از این طریق براى بهبود کمى - کیفى و علمى - ارزشى منابع درسى علوم انسانى اقدام نماید. این شورا همچنین کتب نمونه موجود در دروس رشته‏ها را تشویق و ترویج مى‏نماید و الگوهایى را براى تدوین کتب به منظور رفع خلاء موجود در دروس رشته‏ها، به فراخور هدف و جایگاه آن درس در بدنه رشته مربوطه ارائه می کند. یکی از محوری ترین فعالیت ها در این شورا نقد متون داخلی و خارجی است که نتیجه تعدادی از این نقد ها در سایت این شورا منعکس می شود. این سایت نیز مرجعی قابل اعتنا برای متخصصان این حوزه محسوب می شود. خبر نامه،فصلنامه و نقد نامه شورا از طریق همین سایت در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

 

/ 0 نظر / 26 بازدید