واکنش دکتر حری و دکتر رضایی شریف آبادی به اظهارات خسروی در شبکه 4 سیما

واکنش آقای شریف‌آبادی به مناظره دیشب، مورخ 27/09/1391
دبیر انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران:دیدگاه های آقای خسروی، نظر انجمن کتابداری نیستدبیر انجمن کتابداری و اطلاع رسانی کشور، اظهارت فریبرز خسروی در برنامه تلویزیونی کارنامه را صرفاً در برگیرنده نظرات شخصی او و نه تمام اعضای انجمن کتابداری ایران دانست.
به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، دکتر سعید رضایی شریف آبادی، دبیر انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، اظهارات فریبرز خسروی در برنامه چهارشنبه شب کارنامه که از شبکه چهارم سیما پخش شد را دیدگاه های شخصی او دانست و نظرات ایشان را نشانگر همسو بودن آنها با دیدگاه های انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ندانست.
رضایی در ادامه افزود:‌ آقای دکتر خسروی علی رغم سوابق علمی متعدد،‌ تنها یکی از 4000 عضو انجمن کتابداری ایران می باشد و نظرات ایشان صرفاً در برگیرنده دیدگاه های شخصی ایشان می باشد.
دبیر انجمن کتابداری و اطلاع رسانی کشور در خاتمه خاطرنشان کرد:‌ من به عنوان دبیر انجمن کتابداری و اطلاع رسانی از دبیرکل محترم نهاد کتابخانه های عمومی کشور تقاضا می کنم با حضور در فضای رسانه ای پاسخگوی مطالبات کتابداران باشند.
 
دکتر عباس حری استاد دانشکده  کتابداری و اطلاع‌رسانی؛ایجاد رغبت به مطالعه نشان دهنده فداکاری نهاد کتابخانه‌ها استدکتر عباس حری گفت: اگر کتابخانه ها خودشان کمر همت می بندند و مردم را به مطالعه ترغیب می کنند، فداکاری کرده اند و خدمتی افزون بر وظایفشان انجام داده‌اند. بنابراین عملی که در این زمینه انجام می شود،‌ اقدامی بسیار پسندیده است.
 
 
دکتر عباس حری، استاد ممتاز کتابداری و اطلاع‌رسانی درباره انتقادات مطرح شده نسبت به مسابقات کتابخوانی که نهاد کتابخانه ها با هدف ترویج فرهنگ مطالعه مفید برگزار می کند گفت: ما از هر طریقی که بتوانیم افراد را به مطالعه ترغیب کنیم کار پسندیده ای است. اقداماتی که در این خصوص انجام می شود مفید هستند .


وی ادامه داد: من اعتقاد دارم بیش از مراجعه به کتابخانه یک عامل دیگر باید برانگیزاننده باشد و آن نظام آموزشی است. یعنی اینطور نباشد که کتابخانه ها بخواهند به تنهایی تمام رغبت ها را ایجاد کنند و بعد آن رغبت ها را پاسخگو باشند. ایجاد رغبت و ایجاد نیاز اطلاعاتی باید در بیرون از کتابخانه حاصل شود یعنی توسط مراکز آموزشی.


استاد دانشگاه تهران افزود: آنجایی که تشنگی به وجود می آورند،‌ نهاد های آموزشی هستند و کتابخانه ها رفع تشنگی می کنند. حالا اگر کتابخانه ها خودشان کمر همت را ببندند، فداکاری کرده اند و خدمتی افزون بر وظایفشان انجام داده اند. بنابراین عملی که در این زمینه انجام می شود،‌ اقدامی بسیار پسندیده است.


دکتر حری درباره اهمیتی که فعالیت های نهاد کتابخانه ها در زمینه برگزاری مسابقات کتابخوانی و... دارد اظهار داشت: اما کتابخانه ها می توانند پیوسته این توصیه‌ها را مطرح بکنند. خلاصه بگویم که این فعالیت ها امور بسیار پسندیده و مبارکی است که می تواند در افزایش رغبت به مطالعه تاثیر گذار باشد.
استاد دانشگاه تهران در پایان با انتقاد از سخنانی که در برنامه تلویزیونی کارنامه بر علیه ساختار اداری نهاد کتابخانه ها مطرح شد گفت: باید دید ادعاهای مطرح شده اگر واقعیت است، مصادیق آن چیست؟ اگر ما معتقد هستیم کتابخانه عمومی جایی است که می تواند به نیاز همگان پاسخ بدهد آن زمان دیگر نمی توانیم بحث پادگانی بودن را مطرح کنیم. مایلم بدانم کسانی که چنین نسبتی را به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می دهند، آیا مصادیقی از آن دارند؟
 
لینک های خبر ها را نیز از اینجا و اینجا ببینید.
 
با تشکر مریم ویسی

/ 2 نظر / 11 بازدید
صامت

بد نیست تکذیبیه های این دو را نیز بیاورید!!!!!!!!

صبا

خوب بنویسید که بعدا هر دو اظهار نظر تکذیب شد !!!!!!!!!!!