رتبه اول دانشگاه آزاد در تولید علم

سهم 14دانشگاه بزرگ کشور در تولید علم/

دانشگاه آزاد اول شد

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام سهم 14دانشگاه علوم پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه کشور را در تولید علم اعلام کرد که در این میان دانشگاه آزاد در جایگاه نخست قرار گرفته است.

جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: طبق آمارهایی که از پایگاه استنادی اسکوپوس استخراج می شود تاکنون مشخص شد که ایران از نظر رتبه جهانی جایگاه 16 را به خود اختصاص داده و این موفقیت در حالی نصیب جمهوری اسلامی ایران شد که هنوز 13 سال تا پایان سند چشم انداز توسعه 20 ساله زمان باقی مانده است.

وی خاطر نشان کرد: طبیعی است در ایام باقی مانده نه تنها تلاش دانشمندان کشور استمرار خواهد داشت بلکه در فاصله زمانی تا سند چشم انداز با سیاستگذاریهای مناسب، تبدیل تولیدات علمی به فناوری و سپس به ثروت و تجاری سازی میسر خواهد شد، هر چند، تجاری سازی علم می تواند همزمان با چاپ و انتشار گزارشهای تحقیقاتی صورت پذیرد.

میزان تولیدات علمی ایران از مرز 27000 عبور کرد

مهراد افزود: در حالی که میزان تولیدات علم ایران از اول سال میلادی تاکنون از مرز 27000 مقاله عبور کرده، می توانیم آمار حاضر را به تفکیک دانشگاهها نیز ارائه دهیم تا سهم و مشارکت اعضای هیات علمی شاغل به آموزش و پژوهش در دانشگاههای کشور به طور جداگانه مشخص شود.

تعداد مقالات دانشگاههای آزاد و علوم پزشکی تهران

به گفته سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دانشگاه آزاد اسلامی ایران به هر دلیلی که هست در ثبت اطلاعات علمی به صورت یکپارچه عمل می کند و بدین ترتیب آمار تولید علم واحدهای مختلف این دانشگاه ذیل نام دانشگاه آزاد اسلامی قابل بررسی است.

وی گفت: از این دانشگاه از ابتدای سال میلادی تاکنون6178 مقاله در نظام استنادی اسکوپوس نمایه سازی شد؛ در مرتبه دوم نخستین بار است که دانشگاه علوم پزشکی تهران با تولید 2377 مقاله جلوتر از دانشگاه تهران قرار دارد، همچنین میزان تولیدات علمی دانشگاه تهران 2328 مقاله است که تفاوت چندانی با دانشگاه علوم پزشکی تهران مشاهده نمی شود.

سهم دانشگاههای بزرگ کشور

وی ادامه داد: دانشگاه تربیت مدرس به عنوان دانشگاه تحصیلات تکمیلی کشور با تولید 1403 مقاله، رتبه 4 تولید علم را در بین دانشگاههای کشور به دست آورده است. رتبه های پنجم تا دهم نیز به ترتیب به دانشگاه صنعتی امیرکبیر(1359 مقاله)، دانشگاه صنعتی شریف (1294 مقاله)، دانشگاه علم و صنعت ایران (1013 مقاله)، دانشگاه شیراز (892 مقاله)، دانشگاه فردوسی مشهد (865 مقاله) و دانشگاه صنعتی اصفهان(830 مقاله) تعلق دارد.

سرپرست ISC افزود: دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی، تبریز، پیام نور، علوم پزشکی اصفهان نیز موفق به کسب رتبه های 11 تا 14 تولید علم در بین دانشگاههای کشور شده اند.

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1726395

 

/ 0 نظر / 5 بازدید