گزارش کارگاه "پژوهش در محیط وب و کتابخانه دیجیتال"

بسمه تعالی

 

گزارش کارگاه "پژوهش در محیط وب و کتابخانه دیجیتال"

این کارگاه با همکاری اتحادیّه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (ادکا)، انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی شاخه آذربایجان، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز و شرکت پارس آذرخش در تاریخ 20 آذر 1392 تشکیل شد.

کارگاه با اندکی تاخیر از ساعت 9.45 شروع شد و ساعت 15 به پایان رسید.

مدرّسان کارگاه جناب آقای دکتر سیّد مهدی طاهری استاد یار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مهندس علی اداوی و مهندس بهزاد انتظاری از شرکت پارس آذرخش بودند.

مخاطبان کارگاه تعداد 200 نفر از دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، کتابداران، کارمندان و اعضای هیئت علمی از بخش ها و گروه های مختلف دانشگاه تبریز از جمله رشته های معارف، الهیات، کتابداری، کشاورزی، رشته های مهندسی و فنی و ... بودند که با شوق و علاقه فراوان تا انتهای مباحث کارگاه حضور داشتند.

ابتدای کارگاه با خوش آمدگویی دبیر انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی شاخه آذربایجان جناب آقای محسن ملک زاده شروع شد. سپس جناب آقای دکتر سیّد مهدی طاهری از ساعت 9.45 دقیقه تدریس خود را آغاز کردند و ساعت 13 مباحث خود را به پایان رساندند. ایشان کارگاه را با مباحث چگونگی پژوهش در شبکه جهانی وب آغاز کردند و فرمودند امروزه مهم ترین و بهترین ابزار در صورت استفاده درست و با به کارگیری شیوه های درست بازیابی شبکه جهانی وب است. مهم ترین قسمت ارائه ایشان مربوط به شیوه های جستجو در شبکه وب بود. ایشان مهم ترین، بهترین و روزآمدترین شیوه های جستجو را ارائه دادند و در پایان مباحث از 7 گام مهم پژوهش در محیط وب سخن راندند.

بعد از استراحتی کوتاه مجتبی مخبری از ادکا و فعالیت های آن دقایقی سخن گفت و با پخش کلیپ ادکا که با صداگذاری سرکار خانم سلطانی و در سال 1390 تهیه شده بود، ادکا را به حاضرین شناساند.

پس از نمایش کلیپ ادکا کارگاه با صحبت های جناب آقای مهندس علی اداوی از نرم افزار شرکت پارس آذرخش ادامه یافت. ایشان پس از معرفی نرم افزار پارس آذرخش و کتابخانه دیجیتال این نرم افزار جایگاه را برای دقایقی به جناب آقای مهندس بهزاد انتظاری واگذار کردند. جناب آقای بهزاد انتظاری نیز فقط در حد دقایقی معرفی کوتاه و جامعی از نرم افزار پارس هما داشتند و کارگاه را به پایان رسانیدند.

کارگاه راس ساعت 15 به پایان رسید و گواهی شرکت در کارگاه نیز به شرکت کنندگان اعطا شد.

نقاط ضعف کارگاه: این کارگاه همچون همیشه نقطه ضعفی داشت که به تجربیات بنده افزود و آن هم اینکه برنامه به علت اندکی ناهماهنگی با تاخیر شروع شد و همین باعث شد که برخی از حاضرین نسبت به این قضیه ابراز نارضایتی کنند. بنده خودم را به عنوان مسئول این ناهماهنگی میدانم و انشالله که آن را در محافل دیگری جبران کنم. دیگر اینکه ساعت شروع و پایان کارگاه به علت محدودیت زمان و دیر شروع شدن کارگاه به طور کلی عوض شد که این مورد نیز به مورد اول بازمیگردد و متعاقبا مشکل از بنده بوده است.

نقاط قوت کارگاه: بنده این عقیده را دارم با وجود تمام ناهماهنگی های موجود و ضعف و کاستی هایی که  دارم و داشتم این کارگاه موفق ترین و حسن ختام کار بنده بود و آن را به عنوان یکی از موفق ترین کارگاه های برگزار شده میدانم. حضور سبز عزیزان تبریزی که با اتحاد و یکدلی در این محفل حاضر شدند به نظرم مهم ترین عامل موفقیت این کارگاه بود. دیگر اینکه پیگیری های دوستان پارس آذرخشی خانم ها به نیک، حسن پور، محمود پور و اسکندریان باعث تشکیل و موفقیت این کارگاه بود و من آن را به عنوان نقطه عطف و قوت به حساب می آورم.

پیشنهادات شرکت کنندگان: در پایان فرم های نظر سنجی جمع آوری شد و شرکت کنندگان در این فرم های پیشنهاداتی را برای برگزاری کارگاه های بعدی ارائه دادند که فهرست وار عبارتند از:

  • نرم افزارهای آماری و SPSS
  • علم سنجی
  • چگونگی تبدیل کتابخانه یک سازمان به کتابخانه دیجیتال
  • ذخیره و بازیابی اطلاعات
  • آموزش های سواد اطلاعاتی
  • آموزش بانک های اطلاعاتی

در آخرین بخش آخرین گزارش کارگاهم باید مدعی شوم که همیشه برگزاری کارگاه ها در شهرستان ها بیشتر از تهران نتیجه بخش و ثمربخش است. البته این را همه دوستان میدانستند و بنده تازه این نتیجه برایم حاصل شده است و به خاطر همین باید آن را جزء نقاط ضعفم به حساب آورم. این بخش را به این علت در پایان گفتم که دوستان ادکا 7 با خواندن گزارشات این چنینی به سمت برگزاری کارگاه های شهرستان بروند.

با تشکر

بنده مجتبی مخبری

 

 

/ 0 نظر / 45 بازدید