معنای BYOD در دنیای آی.تی یعنی چه؟

اصطلاح BYOD مخفف واژگان Bring Your Own Device است. آوردن ابزارهای شخصی، گجت‌های متصل به شبکه، لپ‌تاپ و تبلت شخصی به محل کار معنی می‌دهد.

 فرهنگ ورود ابزارها و گجت‌های شخصی و اتصال آنها به شبکه‌های اداری گاهی معضل نامیده شده است و گاهی فرصت. 

از دید کارشناسان امنیت شبکه ورود هر نوع ابزار و اتصال آنها به فولدرهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه معادل یک خطر کنترل نشده است و فایل سرورهای سازمان، دیتابیس سازمان، سیستم ایمیل و چت داخلی سازمان و هر نوع اطلاعات اداری می‌تواند از این راه مورد سوء استفاده قرار گیرد. برخی واژه‌های مترادف نیز با BYOD تعریف کرده‌اند مانند BYOT یا Bring Your own
Technology و یا BYOB معادل Bring your own behavior. 

از دید مدیر اجرایی لپ‌تاپ شخصی کارمند، خود یک انتی ویروس دارد، ورد خریداری شده توسط کارمند دارد، مرورگر مورد علاقه کاربر روی آن نصب است و ... و این یعنی صرفه جویی در هزینه‌ها. از دید یک مدیر آی.تی جدید این عامل به صورت
بالقوه می‌تواند در کاهش هزینه‌های سازمان موثر واقع شود. از سوی دیگر اغلب کارمندان از فناوری‌های مورد علاقه خودشان استفاده می کنند و بنابراین بر اساس علاقه خود پول می‌دهند.

 

هنر مدیر آی.تی این است که بحث سینک را در اداره به اجرا بگذارد تا کارمند راحت و با رعایت مسائل امنیتی کارهای روزمره خود را انجام داده و البته مسائل بیزینس اداره خود را به بیرون ندهد و نتیجه اش خلاقیت بیشتر از سوی کارمند خواهد بود. 

ابزار باید بوسیله صاحبش مراقبت گردد و می توان با پالیسی جدید اگر به سرقت رفت، اطلاعات آن پاک شود تا دست نا اهلان نیفتد. (مانند تنظیمات شبکه و وایرلس و ...) اصطلاح دیگری نیز وجود دارد بنام Inverse-BYOD که اینبار کارفرما ابزار تعریف شده ای برای دسترسی خاص به اینترنت و موضوعات خاص را چه برای اداره و چه برای استفاده شخصی در دسترس کارمند قرار می دهد و برخی فیچرها در آن به نفع اداره تعریف شده است تا کاربر بدون دغدغه و غر زدن به کارهای اداری برسد و در ضمن کارهای شخصی را نیز به صورت محدود انجام دهد.

لینک اصلی را میتوانید از اینجا مشاهده بفرمایید.

با تشکر

فرزانه کشاورز امامی

/ 0 نظر / 15 بازدید